kontakt
Stop Korupcji aktualności dokumenty
strona główna

 

Julia Pitera radzi, jak walczyć z korupcją
TBS-y do kontroli
źródło: Nowości - www.nowosci.com.pl
data:
24 czerwca 2003


Jednomandatowe okręgi wyborcze, przejście radnych na zawodowstwo, uproszczenie zbyt szczegółowego prawodawstwa, w którym pełno luk - to podstawowe sposoby na skuteczną walkę z korupcją - uważa Julia Pitera, prezes polskiego oddziału Transparency International i radna Warszawy, która wczoraj gościła w Toruniu na zaproszenie stowarzyszeń "Stop Korupcji" oraz "Koliber", spotkała się z mieszkańcami w Książnicy Miejskiej i odwiedziła m.in. redakcję "Nowości".
Zdaniem Julii Pitery, korupcja nadal jest jedną z najdokuczliwszych plag Polski, ale wieloletnia walka z nią mimo wszystko nie idzie na marne.
- Dziś zwykli ludzie częściej opowiadają o nadużyciach na różnych szczeblach władzy i mówią to z imienia i z nazwiska. I to jest istotne.
Zapytana o sytuację w toruńskim TBS, którym chce zainteresować się stowarzyszenie "Stop Korupcji", Julia Pitera stwierdziła: - Na razie wiem mało na ten temat, ale mam nadzieję, że się dowiem. Natomiast generalnie problem TBS - ów, które były z gruntu słuszną inicjatywą, od dawna mnie głęboko niepokoi. To miało być budownictwo społeczne, które gmina kredytuje, a potem pierwsi ludzie, którzy dostają mieszkanie spłacają je, i z tego buduje się kolejny budynek dla następnych. Ale oczywiście tak jak w Polsce się często dzieje, natychmiast idea została zdegenerowana przez kombinatorów. W związku z tym TBS - y zaczęły być spółkami, te spółki zaczęły powstawać na mieniu gminy, we władzach spółek zaczęli zasiadać radni, choć ustawa tego zabraniała, a na listach mieszkańców TBS pojawili się znajomi znajomych itd. TBS - y stały się patologiami. Dlatego trzeba tym się szczegółowo zająć.
Created by   e-production
e-production wspiera działania na rzecz przejrzystości w biznesie
prowadząc portal Stowarzyszenia Stop Korupcji.
© 2003-2005 e-production All Rights Reserved.