kontakt
Stop Korupcji aktualności dokumenty
strona główna

 

Gabiga włożył kij w mrowisko
źródło: Nowa Trybuna Opolska
data:
21 czerwca 2003W najbliższych dniach do prokuratury trafi zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa przez inspektorów Urzędu Dozoru Technicznego w Opolu.

Na taki krok zdecydowało się Stowarzyszenie "Stop Korupcji" w Opolu we współpracy prawnej z antykorupcyjną organizacją Transparency International Polska z Warszawy.
Przypomnijmy, że w piatek opisaliśmy obszernie problemy, jakie od kilku lat ma z opolskimi urzędami Czesław Gabiga z Brzegu, renomowany producent podnośników samochodowych (eksportuje je z powodzeniem na Zachód)). Gabigę w dniu pogrzebu jego matki nawiedziła kontrola z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, a inspektorzy z Urzędu Dozoru Technicznego (według relacji przedsiębiorcy) usiłowali wymusić na nim zlecanie im prywatnie wykonywania dokumentacji.

- Zachodzi tutaj domniemanie korupcji, dlatego trzeba to wyjaśnić od strony prawnej - mówi Janusz Kowalski, szef "Stop Korupcji". - Jeżeli urzędnik łamie podstawową zasadę kodeksu postępowania administracyjnego, art. 14, i dzwoni do obywatela, sugerując umówienie się na spotkanie, by "jakoś tam sprawę załatwić", to naszym zdaniem choćby tylko z tego jednego powodu musi się tym zająć prokurator. A dziwnych wątków tej sprawy jest więcej, wynika to z waszego tekstu.
Julia Pitera, prezes Transparency International Polska uważa, że sprawa Czesława Gabigi może potwierdzać fakt występowania patologicznych zachowań instytucji państwa, które, zamiast pobudzać ludzi do inicjatywy, hamują rozwój gospodarki.

- Wszystkie nasze inspekcje, począwszy od budowlanych, sanitarnych, technicznych, a nawet ekologicznych, są poważnie narażone na korupcję - uważa pani prezes Pitera. - Z praktyki wynika, że te instytucje się często szarogęszą, postępują złośliwie, od ich decyzji bardzo trudno się odwołać. Mamy wiele przypadków z całego kraju, gdzie organ nadzorujący współdziała z organem niższego szczebla i mimo bardzo przekonujących argumentów, odwołania obywateli od decyzji urzędów nie są uwzględniane. Istnieje fałszywie rozumiana solidarność urzędników wszystkich szczebli. Inspektorzy są dziś w stanie zniszczyć przedsiębiorstwo, wpędzić człowieka w chorobę.
Wczoraj odebraliśmy sporą liczbę telefonów od opolskich drobnych przedsiębiorców, którzy potwierdzali zarzuty Gabigi dotyczące praktyk w opolskim oddziale UDT.

- Ten artykuł nareszcie pozwoli spojrzeć na rolę niektórych urzędników tej instytucji - mówi jeden z opolskich inżynierów. - Pan Gabiga okazał się odważny, poszedł na całość. Jednak większość z nas przystaje milczaco na warunki tych urzędników, by szybko odbierać dokumentacje niezbędne do działalności gospodarczej. W przypadku naszej firmy wygląda to tak, że przychodzi do nas inżynier od nich, posiedzi godzinkę, "dopuści" jakieś urządzenie, wypisuje fakturę na trzy tysiące złotych i odjeżdża. To jest nic innego jak wtórny podatek!

Prezes średniej wielkości firmy z Opolszczyzny:
- Warto też spojrzeć na cały system dozoru technicznego w Polsce, który jest chory. Dozór, poprzez bardzo skuteczny lobbing parlamentarny, zagarnia coraz więcej maszyn i urządzeń pod swoje skrzydła, by zarabiać krocie na coraz biedniejszych polskich przedsiębiorcach. Wystarczy spojrzeć na siedziby UDT w wielu miastach Polski, one wyglądają jak pałace - w Opolu jest jeszcze najskromniej.
Julia Pitera uważa, że tysiące przedsiębiorców w Polsce przeżywa podobne problemy jak brzeski przedsiębiorca. - Gabiga to starszy człowiek, który postawił wszystko na jedną kartę, bo ma dosyć podobnych sytuacji - mówi pani prezes. - Uważam, że jego sprawa jest dobrą okazją, by wziąć pod lupę działalność wszystkich inspekcji, które postępują często w sposób niejasny. One potrafią zalegalizować samowolę budowlaną, nie respektując interesów strony pokrzywdzonej, albo wręcz przeciwnie - człowiek, który nie złamał prawa, może być przez nich nękany z czystej złośliwości. Dobrze, że ostatnio coś zaczyna pękać i takie sprawy wychodzą na jaw.

Krzysztof ZYZIK
Created by   e-production
e-production wspiera działania na rzecz przejrzystości w biznesie
prowadząc portal Stowarzyszenia Stop Korupcji.
© 2003-2005 e-production All Rights Reserved.