kontakt
Stop Korupcji aktualności dokumenty
strona główna


Zabrakło przedstawicieli


źródło: Nowa Trybuna Opolska
data:
13 lipca 2004

Opolski ratusz wypowie umowy dzierżawcom "Laboratorium" i "Maski", bo wręczyli łapówki lewicowemu urzędnikowi. Prezydent ma ekspertyzy prawne i już podjął decyzję.


"Maska" (z lewej) i "Laboratorium" (z prawej) to łakome kąski. O świetnie położone lokale w opolskim Rynku starają się Klub Związków Twórczych i gmina żydowska. (Fot. Sławomir Mielnik)

O najemcach pubów zrobiło się głośno przed kilkoma miesiącami, gdy wyszło na jaw, że Mariusz Ł. i Jacek Sz. przyznali się przed prokuraturą do wręczania łapówek Leszkowi Poganowi, SLD-owskiemu prezydentowi miasta, a potem wojewodzie.

Obecne prawicowe władze Opola zareagowały błyskawicznie. Najpierw wstrzymały wykup obu lokali położonych w Rynku, a potem ujawniły publicznie, że zastanawiają się nad wypowiedzeniem umów najmu.
Pomóc w tej decyzji miały dwie ekspertyzy prawne, które właśnie otrzymał prezydent Ryszard Zembaczyński. Według naszych informacji obie potwierdzają możliwość zerwania umowy z trzymiesięcznym okresem wypowiedzenia. Nie mówią jednak nic o potencjalnych kosztach tej decyzji, które mogą czekać miasto.

- Koszty? Wierzę naszym prawnikom i myślę, że wyniosą najwyżej 5 złotych na znaczek - komentuje Ryszard Zembaczyński, prezydent Opola. - Decyzja już zapadła i trzeba ją tylko podpisać, co wkrótce nastąpi. Czy będą kolejne? Nie wiem, do każdej sprawy podchodzimy indywidualnie.
- No to będzie ciekawy proces - odpowiada adwokat Zbigniew Konowalczuk, który reprezentuje najemców obu pubów. - Pozwiemy miasto o wysokie odszkodowanie. Do czasu prawomocnych wyroków nie opuścimy lokali. Ten proces potrwa bardzo długo, bo to niezwykle skomplikowana sprawa.
Najemcy zainwestowali dużo pieniędzy w lokale i zwrot kwo,t o których mówi mecenas Konowalczuk, umożliwia jeden z punktów umowy.

Gmatwaninę prawną potęgują fakty, że o lokal stara się także Klub Związków Twórczych (był tam kiedyś najemcą) oraz - od niedawna - gmina żydowska. Do czasu wyjaśnienia tych ostatnich roszczeń urząd nie może sprzedać nikomu żadnego z lokali.

Artur Janowski
Created by   e-production
e-production wspiera działania na rzecz przejrzystości w biznesie
prowadząc portal Stowarzyszenia Stop Korupcji.
© 2003-2005 e-production All Rights Reserved.