kontakt
Stop Korupcji aktualności dokumenty
strona główna


Wygra ten, kto da mniej


źródło: Nowa Trybuna Opolska
data:
2 grudnia 2003


Jeszcze dziś i jutro firmy mogą składać oferty cenowe. W dniu aukcji - 16 grudnia - wystarczy usiąść przy komputerze i przebić propozycję konkurentów.

Jakie są zalety licytacji w internecie?
- ceny mogą spaść nawet o 50 procent, co jest korzystne dla zamawiającego
- łatwy dostęp do dużej liczby oferentów
- uproszczona procedura
- ograniczenie biurokracji
- ograniczenie praktyk korupcyjnych, bo oferent nie kontaktuje się bezpośrednio z urzędnikiem
- likwidacja komisji przetargowych
Za pośrednictwem internetu urząd chce kupić kopiarkę cyfrową, zestawy komputerowe, zamówić dostawy środków czystości przez trzy miesiące oraz wynająć firmę ochroniarską na tegorocznego sylwestra na opolskim Rynku. O szczegółach urząd informuje od ubiegłego piątku na swoich stronach internetowych www.opole.pl. Na dodatkowe pytania osób zainteresowanych odpowie Sławomir Brzeziński, asystent wiceprezydentów.

- W tej chwili przyjmujemy oferty - wyjaśnia Brzeziński. - Firmy proponują swoje ceny. Przed internetową licytacją uśredniona cena stanie się wyjściową. Podczas aukcji oferenci będą licytować podając coraz mniejsze kwoty za towar lub usługę.
Obowiązuje więc zasada odwróconej licytacji: wygra nie ten, kto da więcej, ale ten, kto da mniej. Asystent dodaje, że obowiązująca w Polsce Ustawa o zamówieniach publicznych nie pozwala jeszcze na przeprowadzenie w internecie prawdziwego przetargu, podczas którego wartość zamówienia jest większa niż 6 tys. euro (przygotowywana jest zmiana prawa, bo od 2006 roku takie przetargi mają być organizowane we wszystkich państwach członkowskich Unii Europejskiej). Żaden z czterech przedmiotów aukcji zaplanowanej w opolskim Ratuszu na dzień 16 grudnia nie jest wart więcej niż 6 tys. euro.
Opolskiej aukcji będzie się na miejscu przyglądało kilku gości z Warszawy. Przyjedzie m.in. Maciej Flemming, prezes Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych.

Pierwsza aukcja internetowa to rezultat porozumienia podpisanego pomiędzy Urzędem Miasta Opola a Polską Wytwórnia Papierów Wartościowych SA. Współorganizatorem jest Stowarzyszenie "Stop Korupcji".
Zobaczymy, jak się uda ta aukcja - mówi Sławomir Brzeziński. - Chcielibyśmy w przyszłości przeprowadzać jak najwięcej takich licytacji.
Brzeziński ujawnia, że wiele firm do wczoraj zgłosiło już swój udział (do niektórych urząd wysłał zapytanie o cenę tradycyjną pocztą): 7 firm chce sprzedać kopiarkę, 5 - zestawy komputerowe, 4 - środki czystości i 3 firmy chcą ochraniać imprezę sylwestrową. Wiadomo już także, że niektórzy oferenci usiądą przed monitorem komputera we własnych siedzibach, a inni skorzystają ze sprzętu udostępnionego przez Ratusz.

Oferty cenowe można zgłaszać jeszcze dziś i jutro. Urząd miasta prześle listę firm do Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych.
- Musimy mieć czas na sprawdzenie startujących w licytacji - mówi Brzeziński - ale myślę, że nie będzie problemu, jeśli ktoś się zgłosi jeszcze w czwartek.
Nie jest możliwe, aby ktoś bez uprzedniego zgłoszenia się wziął "na gorąco" udział w licytacji 16 grudnia.Created by   e-production
e-production wspiera działania na rzecz przejrzystości w biznesie
prowadząc portal Stowarzyszenia Stop Korupcji.
© 2003-2005 e-production All Rights Reserved.