kontakt
Stop Korupcji aktualności dokumenty
strona główna


Rozmowa o przyznawaniu mieszkań komunalnych z szefem stowarzyszenia Stop Korupcji
źródło: Gazeta Wyborcza
data:
11 września 2003


Rozmawiał Artur Janowski,

Artur Janowski: W poniedziałek opisaliśmy, jak w ekspresowym tempie niektórzy urzędnicy dostali mieszkania komunalne. Co zrobić, aby takich sytuacji nie było?

Janusz Kowalski, radny KRP i szef stowarzyszenia Stop Korupcji: - Problem jest szerszy i nie dotyczy tylko urzędników. Trzeba wypracować taki system, aby nie było kontaktu urzędnika z interesantem w cztery oczy, bo to może rodzić podejrzenie o korupcję. Dlatego proponujemy, aby w urzędzie powstała tzw. centralna kancelaria, która przyjmować będzie korespondencję od obywateli i kierować do odpowiednich wydziałów.

Czy coś jeszcze?

- Niezbędny jest bezpłatny telefon z informacją o urzędzie i egzekwowany zakaz bezpośrednich kontaktów urzędników z interesantami. Podstawową zasadą w postępowaniu administracyjnym jest zasada pisemności, od której są szczególne wyłączenia wymagające kontaktu urzędnika z interesantem. Naszym zdaniem w zdecydowanej większości sprawy urzędowe mogą i powinny być załatwiane w formie pisemnej.

W niektórych miastach jest już obowiązek przyjmowania interesantów w obecności drugiego urzędnika.

- To też jest w naszym programie dla urzędu miasta. Jeszcze raz powtarzam, że urzędnik nie może przyjmować interesanta w cztery oczy. Z przyjęcia petenta powinna być sporządzona notatka lub protokół.

Czy ten program jest realny?

- Można go wprowadzać sukcesywnie, a niektóre punkty od zaraz i bez żadnych

dodatkowych kosztów. Twierdzę wręcz, że dzięki temu opolski magistrat

będzie funkcjonował zdecydowanie sprawniej. Program czerpany jest z doświadczeń Julii Pitery, prezes polskiego Transparency International i pora, aby te oczywiste

zasady wprowadzić również w Opolu.Created by   e-production
e-production wspiera działania na rzecz przejrzystości w biznesie
prowadząc portal Stowarzyszenia Stop Korupcji.
© 2003-2005 e-production All Rights Reserved.