kontakt
Stop Korupcji aktualności dokumenty
strona główna


Urząd miasta będzie urządzał przetargi przez internet
źródło: Gazeta Wyborcza
data:
9 września 2003


Według zapewnień prezydenta Ryszarda Zembaczyńskiego jeszcze w tym roku urząd miasta przeprowadzi przetarg drogą internetową. To pionierski projekt w skali kraju

Prezydent Zembaczyński podpisał w tej sprawie list intencyjny z prezesem Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych.

- Opole jest pierwszym miastem w Polsce, które zdecydowało się wprowadzić ten projekt. Takie rozwiązanie zastosowane już zostało w urzędzie skarbowym w Krakowie - tłumaczył Maciej Flemming, prezes PWPW. - Władze Opola były bardzo pozytywnie nastawione do tego pomysłu i stąd właśnie tu przeprowadzony zostanie pilotażowy program - dodaje.

- Oszczędności są głównym motywem, dla którego podpisaliśmy ten list intencyjny. Liczymy, że mogą one sięgnąć nawet do 30 proc., bo takie są wskaźniki w przypadkach, gdzie ten system zastosowano - podkreśla prezydent Ryszard Zembaczyński. - Ważna jest też szybkość działania - dodawał.

Przetargi elektroniczne stosowane są w całej Unii Europejskiej i w Stanach Zjednoczonych. Zgodnie z założeniami programu "e-Europe 2005" od 1 stycznia 2006 roku wszystkie przetargi będą organizowane tylko przez internet. - Dlatego też my już przechodzimy na ten system, by jak najszybciej go opanować i dostosować się do standardów europejskich - przyznaje prezydent.

- Przy takich przetargach odpadają koszty lobbingu, a także powoływania i działania komisji przetargowej. Jednocześnie sprawia to, że nie ma niejasności przy przetargach i podejrzeń o korupcję, wszystko jest bowiem jawne - zachwala radny Janusz Kowalski, który jest orędownikiem wprowadzenia tego rozwiązania.

Techniczny przebieg przetargu

1. Ogłoszenie przetargu; 2. Zgłoszenia oferentów; 3. O danej godzinie rozpoczyna się aukcja. Wszyscy oferenci znają oferty swych konkurentów i wzajemnie przebijają swoje oferty. Startujący w przetargu musi mieć uprawnienia do używania podpisu elektronicznego.
Created by   e-production
e-production wspiera działania na rzecz przejrzystości w biznesie
prowadząc portal Stowarzyszenia Stop Korupcji.
© 2003-2005 e-production All Rights Reserved.