kontakt
Stop Korupcji aktualności dokumenty
strona główna

 

Strefa oskarżeń
źródło: Nowa Trybuna Opolska
data:
11 lipca 2003


Poznańska firma Projekt i Parking twierdzi, że o zarzutach dotyczących wygranego przez siebie w 2001 roku przetargu dowiedziała się z mediów.

Postawił je wydział kontroli wewnętrznej i audytu w opolskim Urzędzie Miasta. Badał on przeprowadzony jeszcze przez poprzedni SLD-owski zarząd miasta przetarg na zarządzanie opolską strefą płatnego parkowania. Kontrolerzy ustalili m.in., że żadna z firm startujących w przetargu nie spełniała jego warunków. Opłaty za postój miały być rejestrowane urządzeniami fiskalnymi, a parkomaty nimi nie są. Poza tym P&P miał postawić w mieście urządzenia złożone z krajowych części, a tymczasem parkomaty są szwedzkie. Janusz Kowalski, przewodniczący Stowarzyszenia Stop Korupcji, które również zajmowało się przetargiem, uważa, że przetarg był "ustawiony".

Jak powiedział nam kilka dni temu Arkadiusz Karbowiak, wiceprezydent Opola, w tej sprawie urząd złoży do prokuratury doniesienie. Prawnicy ratusza zbadają też możliwość rozwiązania umowy z obecnym administratorem strefy.
Tymczasem firma Projekt i Parking wysłała do ratusza pismo, w którym stwierdza, że przetarg wygrała uczciwie, a oferta jej była dokładnie sprawdzana przez komisje przetargową. "(...) wygraliśmy w pełni uczciwie, ze znaczną przewagą, składając najkorzystniejszą ofertę głównie pod względem finansowym. (...) Mamy wrażenie, że przedsiębiorstwo nasze (...) wplątane zostało w walkę sił politycznych aktualnej władzy z poprzednią " - czytamy w liście do ratusza.

- Nie będziemy tolerować wplątywania naszej firmy w rozgrywki polityczne, a tym bardziej pozwalać, by jej nazwa padała obok stwierdzeń, że przetarg, który wygraliśmy był "ustawiony" - mówi Witold Müllauer, dyrektor Projekt i Parking Serwis Polska. - Informacje o tym, że parkomaty w Opolu stoją nielegalnie, na pewno spowodują spadek naszych obrotów. Nie możemy na to się zgodzić.
Arkadiusz Karbowiak, wiceprezydent Opola: - Nic nie wiem o politycznych rozgrywkach. Analiza dokumentów przetargowych wykazała, że przetarg został źle przygotowany i przeprowadzony. O tym, co stanie się z umową na administrowanie strefą płatnego parkowania, zdecydują już prawnicy.
Created by   e-production
e-production wspiera działania na rzecz przejrzystości w biznesie
prowadząc portal Stowarzyszenia Stop Korupcji.
© 2003-2005 e-production All Rights Reserved.