kontakt
Stop Korupcji aktualności dokumenty
strona główna

 

Strefa do prokuratury
źródło: Nowa Trybuna Opolska
data:
9 lipca 2003


Ratuszowi prawnicy sprawdzą, czy miasto może wypowiedzieć firmie Projekt i Parking umowę na administrowanie opolską strefa płatnego parkowania.

Ratusz rozważa wypowiedzenie umowy po tym, jak wydział kontroli wewnętrznej i audytu urzędu miasta ustalił, że przetarg na zarządzenie strefą został rozstrzygnięty niezgodnie z prawem.
Procedura przetargowa została przeprowadzona w maju 2001. Jak się podczas kontroli okazało, żadna z firm nie spełniła warunków przetargu. Zakładał on bowiem pobieranie opłat za parkowanie przy pomocy urządzeń fiskalnych, a parkomaty nie są takimi urządzeniami.

Urzędnicy odpowiedzialni za przetarg powinni go jeszcze w 2001 roku unieważnić, zmienić jego warunki tak, aby umożliwiały one zamontowanie w Opolu parkomatów i jeszcze raz całą procedurę przeprowadzić. Tego jednak nie zrobiono.
Kontrolujący dopatrzyli się także złamania warunków przetargu przez obecnego administratora, który miał postawić w Opolu parkomaty, składające się w dużej części z krajowych komponentów, tymczasem w Opolu stoją urządzenia produkcji szwedzkiej.
- Nasi radcy prawni zostaną poproszeni o opinię na temat możliwości zerwania umowy z administratorem - informuje Arkadiusz Karbowiak. - Zanim zostanie ona zerwana, musimy znać wszystkie ewentualne konsekwencje tej decyzji - dodaje.
Kontrolę strefy przeprowadziło także stowarzyszenie Stop Korupcji. Jego przewodniczący Janusz Kowalski nie ma wątpliwości, ze zebrane materiały dowodzą, iż przetarg był "ustawiony". - Jeżeli miasto nie zawiadomi o tym prokuratury, będę zmuszony sam to zrobić - dodaje.

Przewodniczący stowarzyszenia prawdopodobnie nie będzie musiał odwiedzać prokuratury, bo jak zapowiedział wiceprezydent Karbowiak, miasto złoży doniesienie w sprawie przetargu przed nim.
Wiceprezydent nie chciał jednak powiedzieć, czy i jakie konsekwencje zostaną wyciągnięte wobec urzędników, którzy uczestniczyli w organizacji przetargu i podpisywaniu umowy. - O takich szczegółach nie rozmawialiśmy - zapewnił.
Created by   e-production
e-production wspiera działania na rzecz przejrzystości w biznesie
prowadząc portal Stowarzyszenia Stop Korupcji.
© 2003-2005 e-production All Rights Reserved.