kontakt
Stop Korupcji aktualności dokumenty
strona główna

 

Artykuły

Stop Korupcji zbiera pieniądze na tablicę braci Kowalczyków

Tablica upamiętniająca czyn braci Jerzego i Ryszarda Kowalczyków zawiśnie na murze opolskiego ratusza. W tym roku mija 40 lat po antykomunistycznym proteście – wysadzeniu auli Wyższej Szkoły Pedagogicznej. Opolskie Stowarzyszenie Pamięci Narodowej tworzy komitet honorowy, który zajmie się upamiętnieniem tych wydarzeń.

„Władze Uniwersytetu Opolskiego dwukrotnie odmówiły umieszczenia tablicy na murach uczelni” - mówi Wiesław Ukleja, z Opolskiego Stowarzyszenia Pamięci Narodowej. – „W związku z tym wystąpiliśmy do władz miasta Opola i to władzom Opola uniwersytet odmówił wmurowania tej tablicy. Pan prezydent uznał, że właściwym miejscem dla uczczenia tego wydarzenia jest ściana opolskiego ratusza” – wyjaśnia Ukleja. Decyzja prezydenta zapadła 13 lipca. Władze miasta przejęły formalności związane z organizacją uroczystości. Wykonanie projektu tablicy powierzono lokalnemu artyście, Andrzejowi Czyczyle. Jak zapewnia Tomasz Kwiatek, prezes Stowarzyszenia "Stop Korupcji", zarówno projekt plastyczny, jak i tekst są już gotowe.

– „Potrzeba pieniędzy, dlatego zwracamy się do mieszkańców, którzy chcieliby wesprzeć tę inicjatywę, z apelem, aby darowizną na Stowarzyszenie "Stop Korupcji" mogli przelać pieniądze. Zostaną one przekazane na tablicę poświęconą braciom Kowalczykom” – tłumaczy Kwiatek.
Na wykonanie tablicy potrzeba 8,5 tysiąca zł. Połowę zobowiązał się przekazać prezydent Zembaczyński, resztę ma znaleźć Komitet Honorowy. W jego skład wchodzi na dzień dzisiejszy 40 osób.

Autor: Kamila Zawłocka (oprac. Wanda Kownacka) www.radio.opole.pl, www. ngoopole.pl

Przelewy prosimy wpłacać na konto Stowarzyszenia "Stop Korupcji"ul Krakowska 9, 45-018 Opole

BRE Bank SA Oddział w Opolu Nr: 11 1140 1788 0000 2464 5400 1001

Z dopiskiem "darowizna na tablicę Kowalczyków"

0 komentarzyCreated by   e-production
e-production wspiera działania na rzecz przejrzystości w biznesie
prowadząc portal Stowarzyszenia Stop Korupcji.
© 2003-2005 e-production All Rights Reserved.