kontakt
Stop Korupcji aktualności dokumenty
strona główna

 

Artykuły

WPROST.PL : "Stasiak: nasz raport o korupcji nie naruszy cudzych kompetencji"

BBN opracowuje raport o zagrożeniach bezpieczeństwa, jakie niesie korupcja - zapowiedział szef BBN Władysław Stasiak. Zaznaczył, że dokument wpisuje się w prace analityczne BBN i nie narusza niczyich kompetencji.

"Raportu o zagrożeniach korupcyjnych dla bezpieczeństwa narodowego jeszcze nie ma. Pracujemy nad nim. Będę szczęśliwy, jeśli prace zakończymy w pierwszym kwartale przyszłego roku" - powiedział Stasiak dziennikarzom.

Dodał, że będzie to "materiał przeglądowy, swoiście panoramiczny". Ma zawierać "przegląd pomysłów administracji rządowej i organizacji pozarządowych, ale także przegląd systemów prawa i praktyk stosowanych w wielu krajach".

Według szefa BBN, warto "stworzyć forum systematycznego dialogu pomiędzy organizacjami pozarządowymi, jak Stowarzyszenie Stop Korupcji, Fundacja Batorego - żeby móc wspólnie oceniać, co się dzieje pod tym względem, czy są programy zwalczania korupcji, czy są przygotowywane i wdrażane odpowiednie przepisy prawne oraz praktyki zarządzania, czy są stosowane odpowiednie przejrzyste procedury". Zastrzegł, że nie chodzi o "żadne nowe instytucje w dziedzinie zwalczania korupcji". "Żadnych nowych etatów; instytucji w tej dziedzinie jest dosyć" - dodał.

Zaprzeczył, by - jak podał poniedziałkowy "Dziennik" - opracowanie BBN sugerowało zakaz powrotu do wojska oficerom, którzy odeszli do cywila, i przewidywało rozliczanie polityków z przedwyborczych obietnic. "Do rozliczania polityków są wyborcy, my wszyscy" - powiedział.

Odniósł się też do opisanego przez gazetę sprzeciwu pełnomocnik rządu ds. zwalczania korupcji Julii Pitery. Powiedział, że poinformował Piterę o rozpoczęciu prac nad raportem i otrzymał "uprzejmą, sympatyczną odpowiedź" z opisem jej kompetencji.

"Nikt nie zamierza zabierać chleba pani minister Piterze. Ona ma zadanie opracować rządowy program dotyczący zwalczania korupcji; myślę, że nasz materiał może jej w tym pomóc, a nie przeszkodzić. Warto pracować razem" - zapewnił.

Przypomniał, że BBN - we współpracy z innymi instytucjami - przygotowuje każdego roku kilkadziesiąt raportów i kilkaset analiz o rozmaitych zagrożeniach i "jest to rzecz normalna i oczywista", a korupcja jest jednym z zagrożeń, których nie można lekceważyć. "Korupcja, jeżeli się rozplenia, w sposób oczywisty zagraża też naszemu państwu, naszemu bezpieczeństwu. O jej skali i o tym jak wypleniać korupcję, warto rozmawiać" - powiedział.
"Robimy dużo opracowań we współpracy z różnymi instytucjami. Nie widzę powodu, żeby w tej dziedzinie miało być inaczej. To materia dotycząca żywotnie każdego z nas i naszego państwa" - dodał.

ND, PAP

0 komentarzyCreated by   e-production
e-production wspiera działania na rzecz przejrzystości w biznesie
prowadząc portal Stowarzyszenia Stop Korupcji.
© 2003-2005 e-production All Rights Reserved.