kontakt
Stop Korupcji aktualności dokumenty
strona główna

 

Artykuły

NGOpole.pl: Panu Ryszardowi może pomóc tylko Chuck Norris
W połowie sierpnia br. zadzwonił do Stowarzyszenia „Stop Korupcji” Pan Ryszard Polewczyk z prośbą o spotkanie w ważnej sprawie. Okazało się, że został oszukany przez Dom Maklerski BZ WBK na duże pieniądze. W mediach sprawa Amber Gold na czołówkach, dziennikarze zajmują się również sprawą Michała Tuska.


NGOpole.pl: Symfonia kłamstw i fałszywych tonacji
Nasz temat: O naszej Filharmonii Opolskiej wiedziałem tyle, ile przeczytałem w lokalnych mediach. I choć to – mówiąc kolokwialnie – nie moja bajka, byłem dumny, że opolscy muzycy odnoszą sukcesy w świecie. Tak przynajmniej przedstawiały to lokalne media. Sprawa Filharmonii Opolskiej zainteresowała mnie dopiero wówczas, gdy jak usłyszałem w Radio Opole – doszło do nadużyć. Sprawdzałem, czytałem, wgryzałem się w temat i ze zdumienia przecierałem oczy. Nic nie wygląda tak, jak to sobie dotąd wyobrażałem.


Stop Korupcji zbiera pieniądze na tablicę braci Kowalczyków
Tablica upamiętniająca czyn braci Jerzego i Ryszarda Kowalczyków zawiśnie na murze opolskiego ratusza. W tym roku mija 40 lat po antykomunistycznym proteście – wysadzeniu auli Wyższej Szkoły Pedagogicznej. Opolskie Stowarzyszenie Pamięci Narodowej tworzy komitet honorowy, który zajmie się upamiętnieniem tych wydarzeń.


Jedni z najbardziej znanych polskich piłkarzy oskarżeni o korupcję
Do sądu Rejonowego Wrocław - Śródmieście trafi dzisiaj akt oskarżenia dotyczący ustawienia meczu Cracovii z Zagłębiem Lubin, którego wynik dał dolnośląskiej drużynie awans do Pucharu UEFA i grę w prestiżowych rozgrywkach w sezonie 2006/2007. Oskarżonych zostało 6 byłych i obecnych reprezentantów Polski, dwóch kolejnych zostanie jeszcze oskarżonych - donosi portal polskieradio.pl i blog Piłkarska Mafia (pilkarskamafia.blogspot.com).


WIELKA KORUPCJA ... dotycząca Polskich lekarzy
10.04.2011

Johnson&Johnson przekupywał lekarzy z Polski, Grecji i Rumunii
fila

"Amerykański Departament Sprawiedliwości udowodnił, że koncert farmaceutyczny przez prawie dziesięć lat wręczał łapówki europejskim lekarzom oraz urzędnikom w Iraku. Za nielegalne zdobywanie zysku Johnson&Johnson (J&J) zapłaci ponad 70 mln dol. ..".


Departament Stanu USA wytyka Polsce korupcję
9.4.2011r. - http://www.tvn24.pl/-1,1698725,0,1,departament-stanu-usa-wytyka-polsce-korupcje,wiadomosc.html

"Korupcja we władzach i społeczeństwie, seksualne wykorzystywanie dzieci, wykroczenia policji, problemy z wymiarem sprawiedliwości oraz dyskryminacja kobiet i gejów - to przykładowe problemy w dziedzinie praw człowieka wytknięte Polsce przez amerykański Departament Stanu. W dorocznym raporcie zebrano dane ze 194 krajów, ze szczególnym uwzględnieniem państw arabskich, w związku z rewolucjami w regionie.
Wśród największych problemów Polski wymienia się nadużycia w policji, niewłaściwe stosowanie aresztu zapobiegawczego, niewydajny system sądowniczy, korupcję i (rzadko stosowane) ograniczenie wolności słowa..."


Kuratorium nie odpowiada? To zmusi je sąd
"Opolanin wysłał do Kuratorium Oświaty w Opolu e-mail z prośbą o udzielenie informacji na temat pracowników urzędu. A ponieważ zamiast otrzymania odpowiedzi został odesłany do internetu, skierował sprawę do sądu. I wygrał.

Więcej...


Promny poddał się karze
"Opolski sąd decydował dziś w sprawie ostatniego zarzutu postawionemu b. naczelnikowi wydziału przetargów Remigiuszowi Promnemu. Były polityk SLD dobrowolnie poddał się karze.

Promny od roku przebywa już na wolności.


Korupcji w piłce nożnej: rozprawa odroczona
Sąd Rejonowy w Lublinie odroczył w czwartek do 1 czerwca rozpoznanie sprawy korupcji w związku z meczami piłkarskimi Motoru Lublin w latach 2003-2005. Łącznie w tej sprawie oskarżono 56 osób, większość z nich dobrowolnie poddała się karze.


Mapa korupcji
"Administracja państwowa i samorządowa zajmują czołowe miejsca w statystykach korupcyjnych CBA, ABW i Policji. Modelowym przykładem występowania tego zjawiska jest wydawanie pozwoleń na budowę.

Statystyki zaprezentowane przez CBA w opracowaniu „Mapa korupcji” nie są zbyt dobre dla urzędników administracji państwowej i samorządowej. Spośród 41 tys. przestępstw korupcyjnych zarejestrowanych w latach 2004-2009 m.in. przez ABW, Policję, CBA i Straż Graniczną, ponad 13 tys. dotyczyło naruszenia § 228 kk (sprzedajność urzędnicza). Częściej ścigano tylko za przekupstwo (§ 229 kk).


Polityk PO o korupcji
"Matka nie bije Cygana za to, że kradł, lecz że dał się złapać – mówił w telewizji wałbrzyski działacz Platformy o aferze z kupowaniem głosów".

W taki sposób Marek Rząsowski komentował wyborczą aferę korupcyjną w Wałbrzychu i rozwiązanie tamtejszych struktur partii przez dolnośląskie władze PO 19 lutego.


Najnowszy raport TI o korupcji na świecie: w Polsce gorzej niż w Botswanie
Nowa Zelandia i Singapur to państwa, w których korupcja jest najmniejsza - tak wynika z najnowszego raportu organizacji Transparency International opublikowanego dziś w Berlinie. Najgorzej w zestawieniu wypadły Somalia, Afganistan i Birma. Według raportu blisko 3/4 państw na świecie jest postrzeganych jako bardzo skorumpowane.

W porównaniu z 2009 rokiem Transparency International dostrzegła poprawę sytuacji w Bhutanie, Chile, Ekwadorze, Gambii, Haiti, na Jamajce, w Kuwejcie, Macedonii i w Katarze.


Rzeczpospolita: Misiak nie poprowadzi Platformy
17 marca 2009 r.

Tomasz Misiak (PO) zadeklarował, że rezygnuje koordynowania kampanii Platformy Obywatelskiej do Parlamentu Europejskiego. Sprawa ma związek z zarzutami, jakie pojawiły się ostatnio w mediach pod jego adresem. Stop Korupcji skieruje w tej sprawie zawiadomienie do prokuratury.


WPROST.PL : "Stasiak: nasz raport o korupcji nie naruszy cudzych kompetencji"
04 stycznia 2009 r.

BBN opracowuje raport o zagrożeniach bezpieczeństwa, jakie niesie korupcja - zapowiedział szef BBN Władysław Stasiak. Zaznaczył, że dokument wpisuje się w prace analityczne BBN i nie narusza niczyich kompetencji.

"Raportu o zagrożeniach korupcyjnych dla bezpieczeństwa narodowego jeszcze nie ma. Pracujemy nad nim. Będę szczęśliwy, jeśli prace zakończymy w pierwszym kwartale przyszłego roku" - powiedział Stasiak dziennikarzom.

Dodał, że będzie to "materiał przeglądowy, swoiście panoramiczny". Ma zawierać "przegląd pomysłów administracji rządowej i organizacji pozarządowych, ale także przegląd systemów prawa i praktyk stosowanych w wielu krajach".


"Rzeczpospolita" ujawnia - Rzecznik Praw Obywatelskich sprawdzi Bondaryka?
03 grudnia 2008 r.

Stowarzyszenie "Stop Korupcji" wystąpiło do Rzecznika Praw Obywatelskich o zbadanie związków Krzysztofa Bondaryka, szefa ABW z Polską Telefonią Cyfrową (operatorem Era GSM).


Informacja o aktualnej sytuacji dotyczącej dostępu do zawodów prawniczych
13 czerwca 2008 r.
Dzięki uprzejmości dr Katarzyny Lasoty - przewodniczącej
Stowarzyszenia Doktorów Nauk Prawnych - Praktyków oraz Tomasza Chmala - eksperta Instytutu Sobieskiego przedstawiamy informację dot. sytuacji prawnej doktorów prawa oraz egzaminowanych aplikantów sądowych.


Czyste ręce w stolicy Karkonoszy- wywiad z pełnomocnikiem SK w Jeleniej Górze
11 lutego 2008 r.


Jest Pan szefem jeleniogórskiego oddziału Stop Korupcji. Czy w stolicy Karkonoszy jest pole do popisu?

Korupcja jest w naszym kraju niestety zjawiskiem powszechnym, dotyczy też naszego miasta. Stowarzyszenie nie jest jednak organizacją która skupia się tylko na jej ściganiu. Niebawem podsumuję rok mojego funkcjonowania jako pełnomocnik SK, przedstawię nieprawidłowości jakimi się zajmowałem i zajmuję. Przedstawię także projekt zmian w statucie miasta, tak by był on bardziej demokratyczny. Wskażę obszary w funkcjonowaniu gminy, które czynią ją mało transparentną, co sprzyja zjawiskom korupcyjnym.


O szczelinach wolności, ładzie społecznym, korupcji i autentycznych przemianach
21 stycznia 2006 r.


Z Rafałem Zgorzelskim - wiceprezesem Zarządu Krajowego Stowarzyszenia „Stop Korupcji” - rozmawia Jarosław Oliwkiewicz. Więcej...


Nadzieja na zmiany
w Poczcie Polskiej
19 grudnia 2005 r.
Tekst Rafała Zgorzelskiego ukazał się w dzienniku Rzeczpospolita. "23 listopada 2005 r. minister budownictwa i transportu powołał nową Radę Poczty Polskiej z prof. Jędrzejem Krakowskim na czele, a 30 listopada 2005 r. Rada Poczty Polskiej na wniosek tegoż ministra odwołała ze stanowiska dyrektora generalnego Poczty Polskiej p. Tadeusza Bartkowiaka i powołała na jego miejsce od 1.12.2005 r. p. Zbigniewa Niezgodę". Więcej...


AntyRozwojowe Grupy Interesów: zarys analizy
21 listopada 2005 r.

Istnieją powiązania interesów tak przemożne, że nikt nie ma ochoty ich tknąć (b. szef francuskich służb specjalnych)

Mówi się, że u nas rządzą służby. I myślę, że do jakiegoś stopnia jest to prawda (urzędujący premier RP)Created by   e-production
e-production wspiera działania na rzecz przejrzystości w biznesie
prowadząc portal Stowarzyszenia Stop Korupcji.
© 2003-2005 e-production All Rights Reserved.