kontakt
Stop Korupcji aktualności dokumenty
strona główna

 

Wybrane doniesienia prasowe:
<< powrót do najnowszych artykułów
Ławnicy na ratuszgate

źródło: Gazeta Wyborcza
data: 30 stycznia 2005


25 stycznia w Sądzie Okręgowym w Opolu odbyła się pierwsza rozprawa w aferze ratuszowej. Jednego z ławników w procesie na obecną kadencję rekomendowało stowarzyszenie Stop Korupcji.
Odbyła się rozprawa w aferze ratuszowej

źródło: Gazeta Wyborcza
data: 25 stycznia 2005


25 stycznia 2005 r. o dbyła się pierwsza rozprawa w aferze ratuszowej.
Polityk łatwo znajduje pracę

źródło: Gazeta Wyborcza
data: 8 stycznia 2005


Piotr Semak z PiS został kierownikiem biura prawno-organizacyjnego w publicznym Radiu Opole, w którego radzie programowej zasiada Slawomir Kłosowski, szef tej partii na Opolszczyźnie. Semak w niesławie odchodził już z urzędu wojewódzkiego i miejskiego

Odprysk afery korupcyjnej. Chudzikiewicz była najlepsza

źródło: Gazeta Wyborcza
data: 5 stycznia 2005


Choć zawiązał się układ polityczno-biznesowy przy nadawaniu nominacji na przedstawiciela Opolszczyzny w Brukseli pani Marcie Chudzikiewicz, ona nadal tam pracuje - dziwi się Janusz Kowalski, szef stowarzyszenia Stop Korupcji. - Dlaczego wiecznie pani Marta ma odpowiadać za błędy matki? - pyta z kolei szef rządzącej w regionie SLD Tomasz Garbowski

Chce wyrzucić Jakubowską z partii
źródło: Rzeczpospolita
data:
10 grudnia 2004

Urzędujący od niespełna dwóch tygodni nowy przewodniczący SLD na Opolszczyźnie Tomasz Garbowski skierował wczoraj wniosek do sądu partyjnego o wykluczenie z szeregów SLD posłanki Aleksandry Jakubowskiej.

Czy płacili Jakubowskiej

źródło: Gazeta Wyborcza
data: 30 listopada 2004


Zorganizowania nowego konkursu na przedstawiciela Opolszczyzny w Brukseli zażądało Stowarzyszenie "Stop Korupcji" po naszym tekście o zeznaniach byłych SLD-owców obciążających posłankę Aleksandrę Jakubowską

Miasto: zamknąć te puby
źródło: Nowa Trybuna Opolska
data:
17 listopada 2004


Opolski ratusz wypowie umowy dzierżawcom "Laboratorium" i "Maski", bo wręczyli łapówki lewicowemu urzędnikowi. Prezydent ma ekspertyzy prawne i już podjął decyzję.
Franciszek Dezor, prezes spółdzielni Przyszłość pod obstrzałem.

źródło: Gazeta Wyborcza
data:
19 lipca 2004

Przedstawiciele największych osiedli zarzucają mu, że zmanipulował wybory do rady nadzorczej. Wystąpili o zbadanie sprawy do Stowarzyszenia "Stop Korupcji", a do radnych, by zwołali specjalną sesję nt. nieprawidłowości w największej opolskiej spółdzielni
Zabrakło przedstawicieli

źródło: Nowa Trybuna Opolska
data:
13 lipca 2004


Siedmiu członków nowej rady nadzorczej poskarżyło się Stowarzyszeniu "Stop Korupcji"
UwłaszczeNIE dla łapówkarzy

źródło: Nowa Trybuna Opolska
data:
4 czerwca 2004

Opolski radny Janusz Kowalski chce pozbawić osoby podejrzane o korupcję prawa do wykupienia wynajmowanych lokali i mieszkań. W ubiegłym roku Rada Miasta Opola przegłosowała uchwałę o sprzedaży lokali w "strefie zero". Chodzi o ścisłe centrum miasta, gdzie są najatrakcyjniejsze miejsca dla pubów, restauracji czy sklepów.
Łapówkarzom nie sprzedadzą
źródło: - Gazeta Opolska
data:
28 maja 2004

W Opolu szykuje się wielka lustracja starych umów. Zwróciłem się z formalnym wnioskiem do prokuratora okręgowego o przekazanie nam informacji niezbędnych do zabezpieczenia interesu publicznego.
Koniec gładkiej gadki
źródło: Newsweek
numer 21/04


To było ważne głosowanie, ale w sejmowej sali nie było czuć emocji. Gdy ukazał się wynik: 188 głosów za, 262 przeciw, twarze liderów opozycji, koalicji i samego Marka Belki ani drgnęły. Od kilkudziesięciu godzin było wiadomo, że w tym rozdaniu rząd nie ma szans. A w następnym?
Kto da więcej?
źródło: Nowa Trybuna Opolska
data:
2 marca 2004

Opole jest pierwszym polskim miastem, w którym internet będzie na co dzień wykorzystywany do przeprowadzania przetargów.

Stop Korupcji ujawnia!
źródło: Nowa Trybuna Opolska
data:
10 lutego 2004

Zastępca Naczelnika Wydziału Inwestycji w Urzędzie Miasta w Opolu przez wiele lat związana była z prywatną firmą, która bez przetargu otrzymała na dwa dni przed wejściem w życie ustawy o zamówieniach publicznych zadanie budowy obwodnicy wokół Opola za 35 mln zł!

Duży odsetek nieuczciwości
źródło: Nowa Trybuna Opolska
data:
22 stycznia 2004

W ciągu roku sześciu opolskim strażnikom miejskim zarzucono branie łapówek. - To dowodzi, że ich szefowie stracili kontrolę nad podwładnymi - uważa Janusz Kowalski, radny miejski.

Chciałbym znowu
mieć 18 lat
źródło: Nowa Trybuna Opolska
data:
9 stycznia 2004

Z dr. Krzysztofem PAWŁOWSKIM, rektorem Wyższej Szkoły Biznesu w Nowym Sączu - National Louis University, laureatem nagród biznesowych "Przedsiębiorca Roku 2003" i "Lider Dziesięciolecia", rozmawia Krzysztof ZYZIK

Oprawcy dziękuję wam...
źródło: Nowa Trybuna Opolska
data:
24 grudnia 2003

Z Romanem KLUSKĄ, byłym prezesem Optimusa, filantropem, tegorocznym laureatem "Nagrody Kisiela", jednym z najbogatszych Polaków, rozmawia Krzysztof ZYZIK

Kupowali przez internet
źródło: Nowa Trybuna Opolska
data:
17 grudnia 2003

Wczoraj w Opolu odbyła się pierwsza w Polsce pilotażowa aukcja elektroniczna. Miasto zaoszczędziło dzięki niej ponad 16 tys. zł.

Wygra ten, kto da mniej
źródło: Nowa Trybuna Opolska
data:
2 grudnia 2003

Jeszcze dziś i jutro firmy mogą składać oferty cenowe. W dniu aukcji - 16 grudnia - wystarczy usiąść przy komputerze i przebić propozycję konkurentów.

Ulżyć przedsiębiorcom
źródło: Nowa Trybuna Opolska
data:
19 listopada 2003

Centrum im. Adama Smitha, niezależny instytut zajmujący się gospodarką, rozpoczął kampanię społecznego poparcia dla swojego projektu zmian w finansach publicznych.

Tylko etyka ich pilnuje
źródło: Nowa Trybuna Opolska
data:
19 listopada 2003

Prawnicy zatrudnieni w urzędach miast i gmin mogą pracować w kilku samorządach, a jednocześnie prowadzić własne kancelarie.

Gra o zielone złotówki
źródło: Nowa Trybuna Opolska
data:
22 października 2003

Prywatna firma Janiny Hajduk-Nijakowskiej dostała w 2002 roku 137,6 tys. zł dotacji z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska. Jej syn jest członkiem rady nadzorczej funduszu.

Ciepła posadka
źródło: Nowa Trybuna Opolska
data:
12 października 2003

Prof. Stanisław Dolata przez dwa lata pracował w Energetyce Cieplnej Opolszczyzny, gdzie był głównym specjalistą-doradcą. Prokuratura sprawdza, czy w zatrudnieniu profesora nie doszło do jakichś nieprawidłowości.

POLIGON POLITYCZNY

źródło: Nowości
data:
11 października 2003

Sukces I Ogólnopolskiego Kongresu Antykorupcyjnego, zorganizowanego w Toruniu. Kształtowanie się wyraźnej alternatywy dla nepotycznego układu funkcjonującego w mieście.

DOSTAŁO SIĘ POLITYKOM
źródło: Rzeczpospolita
data:
6 października 2003

Korupcja jest zjawiskiem powszechnym i obok bezrobocia stanowi najpoważniejszy problem w Polsce - zgodnie oświadczyli uczestnicy I Ogólnopolskiego Kongresu Antykorupcyjnego w Toruniu. Ulegają jej szczególnie politycy, nie brakuje jednak także skorumpowanych urzędników, prokuratorów czy lekarzy. Zjawisku sprzyja bierność społeczna.

BICZE NA PATOLOGIE

źródło: Nowości
data:
6 października 2003

W Polsce większość osób idzie do polityki, bo chce zrobić pieniądze. W krajach naprawdę demokratycznych na polityce pieniędzy się nie zarabia. Dlatego kiedy słyszę głosy naszych posłów, że mają małe diety, to od razu myślę o parlamentarzystach brytyjskich, którzy miesięcznie zarabiają około 1500 funtów.

DEBATOWALI NAD KORUPCJĄ

źródło: Gazeta Wyborcza
data:
6 października 2003

Pierwszy Ogólnopolski Kongres Antykorupcyjny "Co zrobić, by IV Rzeczpospolita była wolna od korupcji?" odbył się w sobotę w naszym mieście.

ANTYKORUPCYJNY TORUŃ
źródło: Gazeta Pomorska
data:
6 października 2003

W Toruniu odbył się w sobotę ogólnopolski kongres antykorupcyjny. To druga już tego typu impreza, którą w ciągu ostatnich kilkunastu dni zorganizowano w naszym mieście. Przywoływany wielokrotnie jako przykład nepotyczno-korupcyjnych powiązań uniwersytecki ośrodek staje się miejscem kojarzonym z walką z tymi zjawiskami.

ODMOWA DO PROKURATORA

źródło: Nowości
data:
4 października 2003

Zgodnie z zapowiedziami Stowarzyszenie "Stop Korupcji" z łożyło w Prokuraturze Rejonowej w Toruniu doniesienie o popełnieniu przestępstwa przez zarząd Toruńskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego. Chce ono również, by śledczy zainteresowali się postawą szefostwa Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej.

KONGRESEM W KORUPCJĘ

źródło: Nowości
data:
3 października 2003

Co zrobić, by IV Rzeczpospolita była wolna od korupcji? - to pytanie numer jeden Ogólnopolskiego Kongresu Antykorupcyjnego, który odbędzie się w sobotę (4 października) w godz. 10.30-15.30 w sali TNT przy ul. Wysokiej 16 w Toruniu.

TAJNE PRZEZ POUFNE
źródło: Gazeta Pomorska
data:
6 października 2003

Stowarzyszenie "Stop Korupcji" złożyło wczoraj w prokuraturze doniesienie o popełnieniu przestępstwa przez zarząd Toruńskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego.

STOP KORUPCJI!
źródło: Gazeta Pomorska
data:
6 października 2003

Pierwszy Ogólnopolski Kongres Antykorupcyjny organizuje w sobotę w Toruniu Stowarzyszenie "Stop Korupcji".

JAWNA CHEŁMŻA, TAJNY TORUŃ

źródło: Nowości
data:
27 września 2003

Doniesienie o popełnieniu przestępstwa przez zarząd Toruńskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego ma złożyć w przyszłym tygodniu w prokuraturze stowarzyszenie "Stop Korupcji". Powód? Odmowa przekazania listy osób, które otrzymały lokale w zasobach tej spółki komunalnej. Rację stowarzyszeniu przyznają przedstawiciele Głównego Inspektora Danych Osobowych.

TOWARZYSTWO

źródło: Gazeta Wyborcza
data:
11 września 2003

Aż 85 proc. mieszkań w toruńskim TBS-ie przydzielono poza kolejnością. Lokale przeznaczone dla mniej zamożnych dostali także prominentni działacze z wszystkich opcji politycznych.

KONIEC PIT - ÓW?

W środę 24 września 2003 roku w Książnicy Miejskiej w Toruniu odbyło się zorganizowane przez stowarzyszenie STOP KORUPCJI spotkanie z dr Robertem Gwiazdowskim, ekspertem ekonomicznym Centrum im. Adama Smitha pt.:"Jakie podatki?".
TAJNA LISTA

źródło: Nowości
data:
23 września 2003

Działacze stowarzyszenia "Stop Korupcji" nie mogą od władz Torunia i szefostwa Toruńskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego doprosić się listy osób, które w latach 1999-2003 otrzymały mieszkania wzniesione przez tę spółkę komunalną. Druga strona twierdzi, że taka informacja naruszałaby ustawę o ochronie danych osobowych.

RYBA PSUJE SIĘ OD GŁOWY?

źródło: Nowa Myśl Polska
data:
23 września 2003

We współczesnej publicystyce politycznej brakuje nawiązania do dorobku tradycyjnych ruchów programowych, narodowego, konserwatywnego, socjalistycznego i ludowego, a przede wszystkim głębszej analizy procesów dziejowych.

Toruń - miasto szczególne?
źródło: Gazeta Pomorska
data:
19 września 2003

W Toruniu panują dziwne stosunki. Tylko najwytrawniejsi znawcy lokalnych układów potrafią względnie poprawnie ustalić, kto z kim tak naprawdę koegzystuje i co z tego wynika.

Skorumpowane opolskie SLD
źródło: TYGODNIK SOLIDARNOŚĆ
data:
wrzesień 2003

Gangrena korupcyjna toczy opolskie struktury Sojuszu. Jej rozmiary biją na głowę mafijny układ partyjno-biznesowy w Starachowicach. Za kratki już trafili były prezydent i wojewoda oraz przewodniczący rady miasta.

Żadnych spraw w cztery oczy
źródło: Nowa Trybuna Opolska
data:
18 września 2003

Stowarzyszenie "Stop Korupcji" proponuje ograniczenie do minimum kontaktów petentów z urzędnikami ratuszowymi. A jeżeli już do nich dochodzi, nie mogą to być spotkania w cztery oczy.

Rozmowa o przyznawaniu mieszkań...

źródło: Gazeta Wyborcza
data:
11 września 2003

Problem jest szerszy i nie dotyczy tylko urzędników. Trzeba wypracować taki system, aby nie było kontaktu urzędnika z interesantem w cztery oczy, bo to może rodzić podejrzenie o korupcję. Dlatego proponujemy, aby w urzędzie powstała tzw. centralna kancelaria, która przyjmować będzie korespondencję od obywateli i kierować do odpowiednich wydziałów.

Jawność dzięki komputerom
źródło: Nowa Trybuna Opolska
data:
10 września 2003

Opole ma być pierwszym miastem w Polsce, organizującym przetargi na zamówienia publiczne za pomocą internetu. Taka aukcja elektroniczna ma się odbyć jeszcze w tym roku.

Przetarg w sieci
źródło: Rzeczpospolita -Marek Szczepanik
data:
9 września 2003

Opole jako pierwszy samorząd w kraju chce przeprowadzać swoje przetargi w drodze aukcji elektronicznej.

Urząd miasta będzie urządzał przetargi przez internet
źródło: Gazeta Wyborcza
data:
9 września 2003

Według zapewnień prezydenta Ryszarda Zembaczyńskiego jeszcze w tym roku urząd miasta przeprowadzi przetarg drogą internetową. To pionierski projekt w skali kraju.

Korupcja po polsku, czyli kolejny podatek
źródło: Rzeczpospolita
data:
5 września 2003

Kolejne bulwersujące dane o korupcji w Polsce - prawie połowa przedsiębiorców przyznaje się do dawania łapówek. Eksperci alarmują - najgorzej się dzieje na styku władzy publicznej i działalności gospodarczej. Sami biznesmeni przyznają, że muszą do kosztów funkcjonowania swojej firmy doliczać kwoty przeznaczone na łapówki.

Były wojewoda aresztowany
źródło: Rzeczpospolita
data:
30 sierpnia 2003

Wczoraj sąd rejonowy w Opolu aresztował na trzy miesiące byłego wojewodę opolskiego Leszka P. Notablowi postawiono szereg zarzutów dotyczących czasów, gdy był on prezydentem Opola.

Dolata musi odejść
źródło: Nowa Trybuna Opolska
data:
29 sierpnia 2003

Tomasz Kwiatek i Tomasz Strzałkowski - dwaj młodzi opolscy prawicowi radni ponowili podczas wczorajszej konferencji prasowej swój ubiegłoroczny apel do władz Uniwersytetu Opolskiego o wyrzucenie z uczelni profesora Stanisława Dolaty.

Będą walczyć z korupcją
źródło: Express Ilustrowany
data:
29 sierpnia 2003


Stowarzyszenie Stop Korupcji rozpoczęło wczoraj działalność w Łodzi jako czwarty oddział w kraju (do końca roku ma powstać we wszystkich miastach wojewódzkich).Zrzesza głównie młodych prawników.

Radni domagają się zwolnienia profesora Dolaty
źródło: Gazeta Wyborcza
data:
28 sierpnia 2003

Prawicowi radni: Tomasz Kwiatek oraz Tomasz Strzałkowski domagają się usunięcia z Uniwersytetu Opolskiego prof. Stanisława Dolaty, kierownika katedry finansów i rachunkowości wydziału Ekonomicznego UO. Dolata w środę został aresztowany

Popatrzą na ręce
źródło: Gazeta Wyborcza
data:
28 sierpnia 2003

Łódź jest czwartym miastem w Polsce, gdzie swoją działalność rozpoczęło stowarzyszenie "Stop Korupcji"

Polityka i obyczaje
źródło: Polityka nr 34/2003
data:
26 sierpnia 2003

Kowalski wymyślił wcześniej Centrum Interwencji Antykorupcyjnej, zaś Lepper powołał niedawno Centrum Informacji Aferalnej.

Donieśli na Skarpę
źródło: Nowości
data:
14 sierpnia 2003

To nasze pierwsze samodzielne doniesienie o popełnieniu przestępstwa - mówi Rafał Zgorzelski ze Stowarzyszenia "Stop Korupcji" w Toruniu. Nie jest wykluczone, że niedługo będą następne.

Podkablowali...
źródło: Gazeta Wyborcza
data:
14 sierpnia 2003

Sprzedaż telewizji kablowej przez władze SM "Na Skarpie" przyniosła szkodę tysiącom lokatorów - twierdzi Rafał Zgorzelski ze stowarzyszenia "Stop Korupcji". Wczoraj organizacja złożyła doniesienie do prokuratury o popełnieniu przestępstwa.

Kto poniósł szkodę?
źródło: Gazeta Pomorska
data:
14 sierpnia 2003

Zbycie przez SM "Na Skarpie" spółki Telewizji Spółdzielczej Toruń firmie Szel - Sat było bezprawne i wyrządziło znaczną szkodę spółdzielni - twierdzi Stowarzyszenie "Stop Korupcji", które złożyło w tej sprawie doniesienie do prokuratury.

Wszyscy chcą do CIA
źródło: Nowa Trybuna Opolska
data:
7 sierpnia 2003

"Dzwoń do CIA" - pod takim hasłem na plakatach w całym kraju Samoobrona otworzyła wczoraj Centrum Informacji Aferalnej. Zarzuca pan partii Andrzeja Leppera, że ukradła ten pomysł Stowarzyszeniu Stop Korupcji. Co zamierzacie zrobić w tej sprawie?


 Lepper ukradł CIA
źródło: Gazeta Polska
data:
13 sierpnia 2003Pomożemy prokuraturze
źródło: Nowości
data:
9 sierpnia 2003Miły zbieg okoliczności
źródło: Nowa Trybuna Opolska
data:
7 Sierpnia 2003Minister pchnął sprawę
źródło: Nowa Trybuna Opolska
data:
1 Sierpnia 2003Ktoś wiedział, ale nie powiedział?
źródło: Nowa Trybuna Opolska
data:
31 lipca 2003Zarazy nie wytępisz
źródło: Nowości
data:
30 lipca 2003Miejskie parkomaty ustawione?
źródło: Nowa Trybuna Opolska
data:
30 lipca 2003Strefa oskarżeń

źródło: Nowa Trybuna Opolska
data:
11 lipca 2003Strefa do prokuratury
źródło: Nowa Trybuna Opolska
data:
9 lipca 2003Stop dla korupcji!
 
źródło: Super Nowości
data:
7 lipca 2003ROZMOWA o korupcji PRZEAŁAMAĆ LĘK
źródło: Gazeta Wyborcza
data:
2 lipca 2003NA KORUPCJĘ - CIA
źródło: Gazeta Wyborcza
data:
2 lipca 2003Kogo obchodzi sprawa Gabigi?
źródło: Nowa Trybuna Opolska
data:
4 lipca 2003


Julia Pitera radzi, jak walczyć z korupcją TBS-y do kontroli

źródło: Nowości
data:
24 czerwca 2003Gabiga włożył kij w mrowisko
źródło: Nowa Trybuna Opolska
data:
21 czerwca 2003TBS pod lupą
Powęszą w Toruniu

źródło: Gazeta Wyborcza
data:
Toruń, 20.06.2003Podpadłeś, więc nie żyjesz
źródło: Nowa Trybuna Opolska
data:
20 czerwca 2003Wiatr ze Śląska
źródło: Rzeczpospolita - Marek Szczepanik
data:
18 czerwca 2003Korupcją należy się brzydzić
źródło: Nowa Trybuna Opolska
data:
13 czerwca 2003Rada na układy
źródło: Nowa Trybuna Opolska
data:
10 czerwca 2003Debata o przejrzystości życia publicznego
źródło: Gazeta Wyborcza - Maciej T. Nowak
data: 10 czerwca 2003Korupcja ma różny wymiar
źródło: Nowa Trybuna Opolska
data:
30 maja 2003Terapia wstrząsowa
źródło: Nowa Trybuna Opolska
data:
16 maja 2003Ruch odmowy dla kantów
źródło: Nowa Trybuna Opolska
data:
16 kwietnia 2003Miedzymiastówka antykorupcyjna
źródło: Newsweek
data:
16 marzec 2003


<< powrót do najnowszych artykułów 

Polecamy:

Gazeta Wyborcza


Newsweek


Nowa Trybuna OpolskaRzeczpospolita


Gazeta Polska


 
 

Created by   e-production
e-production wspiera działania na rzecz przejrzystości w biznesie
prowadząc portal Stowarzyszenia Stop Korupcji.
© 2003-2005 e-production All Rights Reserved.